Slovensko-Lokca

1.Deň (Pondelok)

Po úspešných dvoch mobilitách v Poľsku a v Lotyšsku, sme sa aj my zhostili úlohy hostiteľov. Už v nedeľu sme privítali 7 žiakov a 2 sprevádzajúce osoby z Lotyšska a v pondelok to bolo 5 žiakov a 2 sprevádzajúce osoby z Poľska. Zvuk harmoniky a spevu sa niesol pergolou, kde sme hostí privítali chlebom a soľou. Nasledoval oficiálny program, kde pán riaditeľ s pánom starostom povedali pár slov na úvod a žiaci predstavili Slovensko, našu obec, školu, naše úspechy a najmä prezentovali svoj talent – mažoretky, gymnastky a školská kapela. Žiaci sa potom presunuli na spoznávacie aktivity a učitelia sa oboznámili s priestormi školy. Po obedňajšej prestávke nasledovala krátka prechádzka do materskej školy, kde sme si okrem priestorov škôlky pozreli workshop v podaní Sokoliarov majstra Vagana. Workshop bol v anglickom jazyku formou zážitkového učenia s názornými ukážkami, kde sa žiaci oboznámili so sokoliarstvom a dravcami, ktoré mohli pohladkať a odfotiť sa s nimi. Žiaci sa následne vrátili do školy, kde ich čakal ďalší workshop na tému Ako vyrobiť bio plast. Workshop prebiehal v chemickom laboratórium, kde sa žiaci oboznámili krok po kroku s tzv. novodobým ekologickým hitom – výroba bio plastu bez chemikálií. Po skončení vzdelávacích aktivít si hosťujúcich žiakov prišli vyzdvihnúť rodiny, ktoré sa o nich starali počas celého týždňa. 

2.Deň (Utorok)

Nový deň, nové aktivity. Tie sme začali hodinou anglického jazyka v 9. ročníku, kde témou bolo "Životné prostredie" – pani učiteľky si pripravili rôzne aktivity spojené s touto témou. Následne sme sa presunuli do kultúrneho domu, kde nás čakali aktivity s našim národným jedlom – varili sa halušky a zdobili medovníčky. Čo sme si navarili, to sme si aj zjedli a takto posilnení sme sa presunuli do našej dielne. Na úvod sme sa oboznámili so stromami, ktoré rastú v našom okolí, naučili sme sa ich aj rozoznávať prostredníctvom ukážok a vypracovali sme pracovný list. Po krátkej teoretickej časti, sme sa presunuli na praktickú časť do dielne – návrh a výroba darčeka z dreva, kde si naši hostia preverili svoju šikovnosť a zručnosť. Počas tohto dňa nás čakal aj výlet na Slanický ostrov umenia a návšteva Priehradného múru, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o Oravskej priehrade. Tento deň sme ukončili v Námestove, kde sme mali voľný rozchod. 

3.Deň (Streda)

Aj keď bol tento deň štátny sviatok, my sme chceli našim hosťom nielen ukázať krásy Slovenska, ale ich aj niečo naučiť. Navštívili sme moderné, interaktívne Múzeum Ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, ktoré bolo rozdelené na dve časti: Kras a jaskyne Slovenska a Ochrana prírody na Slovensku. Okrem získania množstva informácii o slovenskej prírode a jej potrebe chrániť ju sme intenzívne používali aj anglický jazyk, hoci niekedy to nebolo až také jednoduché. Jaskyniarstvo zaujalo najmä hostí z Lotyšska, nakoľko oni nemajú prírodné jaskyne. A tak, keď sme sa dostali do Demänovskej jaskyne slobody, všetci boli unesení jej tajomnou krásou. Jaskyňa bolo odprezentovaná v anglickom jazyku a svetelné osvetlenie jej dodalo neuveriteľné čaro. Navštívili sme aj Múzeum optickej ilúzie, kde sme si vyskúšali zábavné a vzdelávacie triky meniace vnímanie reality. Spokojní a unavení sme sa vrátili do svojich rodín. 

4.Deň (Štvrtok)

V tento deň sme našim partnerom predstavili úspechy v medzinárodnej súťaži First Lego League v Amerike. Naši žiaci z tímu Legoborci si pripravili prezentáciu a ukážky z tejto súťaže a následne nás prostredníctvom workshopu naučili naprogramovať vlastných robotov. Paralelne s robotickým workshopom prebiehal aj športový workshop, kde sme si preverili našu fyzickú kondičku - neraz sme lapali po dychu. Peter Gemeľa si pre nás pripravil aj 40 otázok v programme Kahoot, ktoré boli zostavené z aktivít z predchádzajúcich dní. Poobede nás čakala pýcha Oravy – Oravský hrad. Aj keď prehliadka trvala dosť dlho, hosťom sa hrad neskutočne páčil a potvrdili, že máme byť na čo pyšní. Unavení po náročnom dni sme spokojní odchádzali domov.

5.Deň (Piatok)

Nastal posledný deň našich spoločných aktivít. Dokončili sme si výrobky z dreva - popri šmirgľovaniu a brúseniu dreva sme si aj nabili klinčeky do tvaru srdiečka, o ktoré sme motali nitku. Tak nám vznikli pekné darčeky, ktoré si hostia zobrali domov ako spomienku na nás. Plagáty, ktoré sme si vyrobili v programme Canva na tému "To najlešie z celého týždňa" nám skrášľujú pergolu ako spomienka na naše spoločné aktivity. Záverečný ceremoniál sa niesol v duchu ďakovania za spoločne strávené chvíle, nadviazania nových priateľstiev, zdokonalenia sa v anglickom jazyku, získania nových vedomostí a zručností počas celého týždňa a najmä nezabudnuteľných spomienok. Záver dňa patril "Žiackemu školskému plesu", ktorý bol bodkou za našim úspešným týždňom.

Ďakujeme všetkým pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom, ktorí sa podieľali na príprave tohto neuveriteľného týždňa a taktiež aj rodinám, ktoré umožnili zahraničným žiakom zažiť typický život u nás. Osobitné poďakovanie patrí aj všetkým žiakom, ktorí sa dobrovoľne a v rámci svojho voľného času zapojili akýmkoľvek spôsobom do príprav a realizácie tejto mobility.

Už teraz sa tešíme na ďalšie mobility a nové zážitky vďaka programu Erasmus+!

Spätná väzba

SLOVENSKO

"Erasmus+ na ZŠ s MŠ Lokca bol úžasný! Užili sme si návštevu Oravského hradu a Demänovskej jaskyne slobody, kde objavovali históriu a krásu Slovenska. Tento týždeň nám priniesol nové priateľstvá, zábavu a nezabudnuteľné zážitky, ktoré obohatili naše vzdelanie." (Michaela Bačová 9.B)

"Erasmus+ v Lokci mi dal nezabudnuteľné zážitky, ktoré mi priniesli jedinečné spomienky a pevné priateľstvá. Cez tento týždeň sme si obzreli krásy Slovenska, na ktoré naši hostia len tak ľahko nezabudnú. Tieto skúsenosti mi nechávajú stopu v srdci na celý život. "(Nela Jadroňová 9.B)

POĽSKO

"Erasmus+ na Slovensku som si užila. Ľudia na Slovensku boli veľmi milý. Našla som si nových priateľov. Rodina, v ktorej som bývala si pripravila zaujímavé aktivity. Veľmi mi chutilo jedlo a hlavne v stredu-burger. Z aktivít v škole sa mi páčilo programovanie robotov a výlet na Slanický ostrov umenia." (Izabela Krystek)

"Mobilita bola super. Okrem spoznania nových ľudí/kamarátov z Lotyšska a stretnutia s kamarátmi zo Slovenska, tak potom pamiatky, ktoré sme navštívili počas týždňa. Program, ktorý mi pripravila rodina, v ktorej som býval. Najviac ma oslovila aktivita programovania robotov a vyrábať výrobky z dreva. Som šťastný, že som mohol byť na tejto mobilite. "                    (Jan Dubas)  


LOTYŠSKO

"Som rád, že som sa tejto mobility zúčastnil. Spriatelil som sa tam s mnohými ľuďmi, naučil som sa nové slová v cudzom jazyku. Aktivity, ktoré sa mi najviac páčili, sú napríklad výlet do jaskyne a na hrad. Rád som chodil aj s Petrom a jeho kamarátmi." (Arturs Paramonovs )

"Mobilita na Slovensku sa mi veľmi páčila, našla som si tu veľa priateľov. Páčili sa mi hory a slovenská príroda a tiež prechádzky so Sofiou po dedine. Taktiež výlet do jaskyne bol úžasný. Rodina, v ktorej som bývala bola super. Na mobilite sa mi páčilo všetko. "(Marta Kuprovska)